Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści

Gmina Skarszewy
Urząd Miejski

020 telephone 3 58 588 22 01  021 email skarszewy@skarszewy.pl 035 calendar pon. wt. czw.: 7:30-15:30, śr: 7:30-17:30, pt: 7:30-14:00

Józef Wybicki

ZE SKARSZEWAMI W MŁODOŚCI ZWIĄZANY BYŁ JÓZEF WYBICKI, AUTOR SŁÓW HYMNU NARODOWEGO RZECZYPOSPOLITEJ "MAZURKA DĄBROWSKIEGO"

Józef Wybicki

Józef Rufin Wybicki herbu Rogala rodem z kaszubskiego Będomina koło Kościerzyny (ur. 29.09.1747 r.), w latach swej młodości (1773-1775) był pod opieką swego stryja – ks. Franciszka Wybickiego, proboszcza skarszewskiego i pobierał pierwsze nauki, a już w wieku 15 lat rozpoczął w skarszewskim sądzie grodzkim praktyki palestranta sądowego

Jak wspominał po latach, wiedza i roztropne uwagi stryja zachęciły go do nauki retoryki. W swoich wspomnieniach napisał o Skarszewach: „To moja stolica”. Praktyka sądowa przyczyniła się do skrystalizowania jego poglądów m.in. na stan oświaty w państwie i uświadomił mu, jaką role pełni w społeczeństwie prawo. Dostrzegał też krzywdę społeczną, nierówność wobec prawa oraz przekupstwo.

Mając lat 17 był już kancelistą wojewody pomorskiego i pojechał do Warszawy na ostatnią elekcję, gdzie oddał głos na Stanisława Augusta Poniatowskiego. Etap kształcenia i doświadczenia kanclerzysty staną się pomocne w przyszłych pracach Wybickiego nad reformą krajowego prawa cywilnego w Kodeksie Andrzeja Zamojskiego. Działalność polityczną rozpoczął w wieku 20 lat jako poseł na sejm w I Rzeczypospolitej. 

Ten wybitny patriota i prawnik brał udział w pracach nad wdrożeniem Konstytucji 3 maja jako przedstawiciel stanu mieszczańskiego. Został też członkiem stojącego na straży Konstytucji 3 maja Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej.

Józef Wybicki był współpracownikiem oraz przyjacielem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, z którym wziął udział w wyprawie na pomoc powstańcom w Wielkopolsce w 1794 r., a później współdziałał w Legionach Polskich we Włoszech, w których powstanie miał znaczący wkład. Podczas wizyty w obozie legionów we Włoszech w 1797 r. stworzył słowa pieśni, która stała się w 1927 rokuj polskim hymnem narodowym – "Mazurka Dąbrowskiego".
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hymn_Polski

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2022 Rokiem Józefa Wybickiego. Wówczas to w uchwale sejmowej zaznaczono: "w 2022 r. minie 200 lat od śmierci Wybickiego, 275 lat od jego urodzin i 225 lat od powstania "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech", która od 95 lat, jest polskim hymnem narodowym."

W 2023 roku w Skarszewach odsłonięto pomnik Józefa Wybickiego, który staną przy ul. Wybickiego, w pobliżu wejścia na stadion miejski. Projekt pomnika wykonał potomek matki twórcy „Mazurka Dąbrowskiego”, artysta plastyk, rzeźbiarz Jakub Ostoja-Lniski z Czarnej Wody.

 

pomnik