Wystarczy Twoje imię, nazwisko i numer PESEL, aby oszuści wyłudzili kredyty na duże kwoty, które potem będziesz musiał spłacać przez wiele lat. Przed takimi oszustwami ostrzegają regularnie Policja czy Ministerstwo Cyfryzacji, które zalecają, aby zastrzec numer PESEL.
Informacja o tym pojawi się w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL. Od 1 czerwca ub. roku banki i firmy pożyczkowe, notariusze i operatorzy telekomunikacyjni mają obowiązek sprawdzać ten rejestr, nim podpiszą umowę z klientem. Jeśli np. udzielą pożyczki pomimo zastrzeżenia numeru PESEL, osoba poszkodowana, której dane skradziono, NIE BĘDZIE MUSIAŁA SPŁACAĆ ZADŁUŻENIA, które zaciągnęli oszuści. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji już ponad 5 mln Polaków zastrzegło swój numer PESEL. W Skarszewach także - w ub.r. zrobiło tak ponad 200 mieszkańców.
O tym, że warto zastrzec PESEL informuje m.in. Komenda Głowna Policji podając przykład pewnego zdarzenia na stronie:https://policja.pl/pol/aktualnosci/252013,Gdyby-nie-mozliwosc-Zastrzez-PESEL.html?search=49192715688
Jak zastrzec PESEL?
Musisz być pełnoletni, możesz to zrobić bezpłatnie, a usługa będzie zrealizowana od razu:
- w aplikacji mobilnej mObywatel 2.0
- w serwisie internetowym mObywatel: https://www.gov.pl/web/mobywatel/mobywatel-w-przegladarce1
- w dowolnym urzędzie, np. w USC w Urzędzie Miejskim w Skarszewach, w pokoju nr 6 - wystarczy przyjść z dowodem osobistym, a wszystkim zajmie się pracownik USC.
UWAGA!
W aplikacji i serwisie mObywatel możesz także:
- cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL z automatyczną datą ponownego zastrzeżenia
- cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL bezterminowo
- dowiedzieć się, jaka firma i instytucja sprawdzała Twój PESEL oraz z jakiego powodu
- poznać historię swoich zastrzeżeń.
Cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL możesz także osobiście w Urzędzie Miejskim.
WAŻNE!
Z zastrzeżonym numerem PESEL nadal możesz:
- zarejestrować się do lekarza,
- zrealizować receptę,
- wypłacić środki w bankomacie,
- zlecić przelew bankowy,
- wyjechać za granicę
- załatwić sprawę urzędową.
Polecamy film przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, na którym dowiesz się jak zastrzec i cofnąć zastrzeżenie w aplikacji mObywatel 2.0.